Oblasti

Oblast je obdélníková část obrazovky, kterou budete moci v programu používat

Ü v grafických příkazech pro zadání polohy a rozměrů obrazce,

Ü v podmínkách k zjištění, zda se v dané oblasti nachází Baltík, předmět, animovaný předmět, ukazatel myši nebo zda tam bylo stisknuto tlačítko myši,

Ü pro určení výřezu při práci s obrazovkou, při vkládání obrázků nebo pouštění videa.

Oblasti můžeme definovat jak před spuštěním programu, tak i za běhu programu.

1) Definice oblastí

Baltík umožňuje definovat až 200 oblastí, které označuje čísly od 1 do 200. Definice jednotlivých oblastí se uchovávají v tabulce oblastí a souborů ve sloupci Oblasti a řádku s číslem příslušné oblasti.

Oblast je definována čtveřicí čísel, které postupně určují bodové souřadnice jejího levého horního a pravého dolního rohu. Tato čísla se v definici oddělují čárkami.

Např. čtveřice 10,20,30,40 definuje oblast, jejíž levý horní roh má souřadnice x10y20 a pravý dolní roh má souřadnice x30y40.

Baltíkova scéna je 585 bodů široká a 290 bodů vysoká, takže oblast pokrývající celou scénu bude definována čtveřicí 0,0,584,289.

Nejmenší možná oblast zabírá jediný bod. Definice takovéto oblasti v pravém horním rohu scény by měla tvar 289,0,289,0.

2) Definice oblastí před spuštěním programu

Definici oblasti musíme zapsat do tabulky oblastí a souborů. Tu otevřeme klepnutím na tlačítko Tabulka nad pracovní plochou.

Tlačítko Tabulka

Definice oblastí můžeme do tabulky zadat buď

Ü ručně - pak klepneme do příslušné kolonky a zadáme příslušné údaje z klávesnice,

Ü nebo můžeme k zadání oblasti využít editor oblastí, který otevřeme klepnutím pravým tlačítkem na příslušnou buňku a zadáním povelu Editovat z místní nabídky.

3) Definice oblasti za běhu programu

(Re)definice rozměrů

Oblasti můžete pomocí prvku Přiřadit zřizovat (definovat) a měnit (redefinovat) za běhu programu. Postup sestavení (re)definičního příkazu je následující:

1.Klepnutím na tlačítko Tabulka nad pracovní plochou otevřete okno Tabulka.

Tlačítko Tabulka

2.Ve sloupci Oblasti klepnete pravým tlačítkem na buňku příslušnou oblasti, kterou chcete (re)definovat. Tím otevřete místní nabídku, v níž zadáte Uchopit. Po zadání příkazu se okno zavře.

3.Najedete kurzorem na příslušné místo programu a klepnete. Do programu se vloží prvek Souřadnice oblasti následovaný literálem s číslem (re)definované oblasti.

4.Za vložené prvky vložíte požadované souřadnice levého horního rohu a poté souřadnice pravého dolního rohu (re)definované oblasti.

Oblasti číslo 1 přiřaď souřadnice x10y20 a x30y40.

Pozn.:Nepoužijeme-li v definici číslo oblasti, bude výsledek stejný, jako kdybychom použili číslo 1.

Oblasti můžeme přiřazovat souřadnice nejenom zadáním příslušných čísel, ale i předáním souřadnic jiných prvků se souřadnicemi:

Oblasti číslo 2 přiřaď souřadnice oblasti číslo 1.

Levému hornímu rohu oblasti číslo 3 přiřaď bodové souřadnice Baltíka, pravému dolnímu rohu přiřaď souřadnice bodu, na který ukazoval kurzor myši při stisku levého tlačítka.

Zvětšení či zmenšení oblasti

Nepotřebujeme-li definovat zcela nové souřadnice, ale chceme pouze stávající souřadnice lehce upravit, můžeme využít prvku Zvětšit nebo Zmenšit.

Pravý dolní roh oblasti číslo 1 posuň o 10 bodů na jihovýchod. Jinými slovy: Zvětši oblast o 10 bodů doprava a o 10 bodů dolů.

Můžete také některou ze souřadnic pravého dolního rohu vynechat. Tuto možnost použijete, pokud potřebujete na obrazovku zvětšit nebo zmenšit na určitou šířku (resp. výšku) tak, aby se nezadaná souřadnice přepočítala automaticky podle poměru.

Posunutí oblasti

Chcete-li oblast posunout, použijete prvky Zvětšit nebo Zmenšit jen s jednou sadou souřadnic:

Posuň oblast číslo 2 o 10 bodů doleva a o 20 bodů dolů.

Trvalá (re)definice oblasti

Všechna předchozí přiřazení hodnot ovlivnila velikost oblasti pouze po dobu běhu programu. Chcete-li zadat souřadnice oblasti pro všechna další spuštění programu, předřaďte předchozím přiřazovacím příkazům prvek Tabulka. Nové souřadnice však v tomto případě musíte zadat jako text - stejně, jako je zadáváte přímo do tabulky.

Oblasti č. 2 přiřaď nastálo souřadnice x0y0 x292y145.

Pozn.:Tímto přiřazením se změní zdrojový kód programu. Aby se nastavení oblasti zachovalo pro příští spuštění programu, musíte program uložit na disk.

Chcete-li trvale přiřadit jedné oblasti současné tabulkové souřadnice jiné oblasti, použijte prvek tabulka na obou stranách přiřazení.

Oblasti č. 3 přiřaď nastálo současné tabulkové souřadnice oblasti č. 2.

Converted from CHM to HTML with chm2web Pro 2.85 (unicode)